Koľko stojí reklamné video?
Skúste uhádnuť, akú otázku dostávame v súvislosti s našou profesiou najčastejšie? Ak tipujete, že by to mohlo súvisieť s cenou za naše produkty, ste na dobrej stope. „Koľko u vás stojí také reklamné video?“
Nuž, nevieme. ?? ♂️ Alebo, lepšie povedané, nevieme presne. V obchode sa môžete opýtať na balík múky a obratom dostanete presné číslo. S produktami, aké tvoríme my, je to však komplikovanejšie, pretože nepredávame hmotný výrobok, ale služby. Predstavte si, že prídete do reštaurácie a opýtate sa čašníka, koľko stojí večera. Odpovieme vám rovnako, ako by vám odpovedal personál reštaurácie:
To závisí od toho, čo si objednáte. 😉
Prečo teda tvrdíme, že kvalitné reklamné video vás nebude stáť nič? Pozrite sa na to takto: ak si necháte vyrobiť kvalitné a vizuálne atraktívne video, ktoré vám prinesie viac zákazníkov či konverzií, jeho prínos môže ľahko predbehnúť jeho obstarávaciu cenu. Musí však byť naozaj zaujímavé a kvalitne vytvorené, v opačnom prípade to nebude fungovať.
A presne tak by ste mali investovať – do vecí, ktoré vám prinesú zisk.
Od čoho sa odvíja cena za reklamné video?
Cena za video sa odvíja od dvoch základných parametrov: štýlu videa a jeho dĺžky.
Štýl videa do značnej miery určuje použitie ďalších materiálov – grafických podkladov, hudby, voiceoveru (za účasti profesionálneho dabléra) a množstvo ďalších vecí. Cena jednoduchých 2D reklamných videí je samozrejme nižšia než cena za kreatívne promo videá či dokonca live action video, ktoré si vyžaduje tvorbu reklamného textu jedným špecialistom, jeho nahovorenie ďalším a produkciu a strihanie vizuálnych materiálov opäť iným.
Dĺžka videa je faktor s jednoduchou rovnicou: čím dlhšie video, tým viac času nad ním naši profesionáli strávia. Aj dĺžka konkrétneho videa má svoje pravidlá – tie najjednoduchšie videá majú spravidla iba pár sekúnd, videá pre sociálne siete by nemali prekročiť minútu a rozsiahle explainer videá spravidla prekračujú minútovú stopáž. Samozrejme, dĺžka nie je vždy rozhodujúca: stane sa, že dlhé video je produkčne jednoduchšie (a teda aj lacnejšie) než motion grafika s polovičnou stopážou, ale väčšou náročnosťou na výrobu. Pri tvorbe reklamného videa je však potrebné brať do úvahy aj tento faktor.
Tieto dva základné parametre potom vstupujú do celého procesu tvorby videa a určujú jeho výslednú cenu. Ak porozumiete tomu, ako pre vás tvoríme takéto video, budete mať väčší prehľad aj v tom, ako a prečo ho naceňujeme práve takto.
Ako teda reklamné video vzniká?
To je skvelá otázka. ? Vďaka nej vám totiž môžeme objasniť, akú časť nákladov spotrebujú jednotlivé fázy tvorby online videa.
1: Tvorba konceptu
Na samom začiatku si dohodneme stretnutie (osobne alebo prostredníctvom online mítingu), počas ktorého sa budeme… rozprávať. Tak veru. Budeme hovoriť o vás, o vašej spoločnosti, vašich cieľoch a o tom, čo od tejto spolupráce očakávate. Potrebujeme totiž presne porozumieť vašej značke, produktu, cieľovej skupine a niektorým ďalším veciam, ktoré nám pomôžu pripraviť pre vás výsledný produkt. Prečo?
Tak, ako vy, ani my nemáme radi, keď sa peniaze vyhadzujú do vzduchu – a video vytvorené bez hĺbkovej analýzy a stratégie presne takým počinom je. Netrafíme správnu cieľovku, neoslovíme ju jej jazykom alebo im neodovzdáme správne posolstvo a všetka námaha je v koši. Klient je nešťastný zo slabých výsledkov – a my sme smutní s ním. ??♂️
Dôkladná analýza je preto zásadná.
Keď od vás získame dostatok informácií, začínajú brainstormingy. Rozprávame sa, zapisujeme, škrtáme, premýšľame, varíme kávu a opäť premýšľame. Hľadáme správny uhol pohľadu, ktorý produkt predstaví dostatočne zrozumiteľne (a podľa možnosti aj zábavne). Návrhy s vami priebežne konzultujeme a hľadáme taký, ktorý sadne vám i nám.
2: Storyboard
Po schválení idey prechádzame k tvorbe storyboardu (časovej osnovy animácie). Každá sekunda v ňom má svoje miesto – riešime napríklad:
- spôsob prvotného oslovenia (otázkou či priamo vstupom do deja?)
- rýchlosť hlasového voiceoveru (zmestí sa to do 30 sekúnd? aj v nemčine?),
- sprievodné zvuky (tu dajme cinknutie bicykla!),
- dynamické prechody (…a teraz vletí kuriér k zubárovi cez stenu!)
… a množstvo ďalších detailov, ktoré tvoria perfektný výsledok. Storyboard vám pošleme na schválenie a pripomienkovanie – a potom ladíme a ladíme ?, až kým sa nedopracujeme k výsledku, nad ktorým sa usmievame obaja (teda my aj vy :).
3. Voiceover: „…ten hlas z toho videa…“
Pri zložitejších reklamných videách (explainer video a pod.) je zvuková stránka rovnako dôležitá ako tá vizuálna. Video je zhotovené s istým zámerom – má svoj príbeh, svoj spád a vyvrcholenie, čomu je potrebné prispôsobiť voiceover.
Ten využívame pri našej tvorbe najčastejšie, a to z jednoduchého dôvodu: rozhovor dvoch postáv znamená dvoch dablérov, čo sa odráža na rozpočte. Niekedy je však nápad taký ostrý a dobrý, že klient je ochotný priplatiť si za poriadny zvuk, ktorý mu vo výsledku prinesie lepšie výsledky.
4. Tvorba animácie a zvuku
Toto je fáza, ktorá najčastejšie zodpovedá predstavám našich klientov – náš špecialista sedí zhrbený so šiltovkou na hlave za počítačom a strihá ostošesť. Môže sa to zdať technicky jednoduché, no prinútiť rad postavičiek, aby sa v správnom čase posunuli a poukázali na výhodu vášho produktu, to je, ako hovoria nemci, kumšt.
Preto je táto časť zároveň najnákladnejšia.
Aj dobrá hudba stojí nejaký ten groš. 🎺 Ak ste však už niekedy mali pri sledovaní reklamy zimomriavky, zrejme to nikdy nebola nemá reklama – hudba totiž dodáva videu správny náboj. Pre výber dobrej hudby preto používame tie najkvalitnejšie audiobanky, pretože tu sa šetriť neoplatí.
Pripravili sme aj jednoduchú infografiku, ktorá vám celý postup jednoducho ukáže a vysvetlí. Ak si ju chcete pozrieť, kliknite tu.
Aké reklamné video pre vás dokážeme vytvoriť?
Najbežnejšie formáty, ktorým sa v rámci bežnej činnosti venujeme, sú tieto:
2D animované reklamné video
2D animované videá patria medzi najčastejšie dopytované typy videí v rámci našej produkcie. Ich výhodou je relatívne nízka náročnosť tvorby, a teda aj nižšia obstarávacia cena. Zároveň ide o videá, pri ktorých nepracujeme so živými hercami – nami vytvorené postavy teda môžu byť bez väčších problémov lekárom, superhrdinom alebo pokojne aj zubnou kefkou. V rámci 2D animovaných videí existuje niekoľko typov grafickej tvorby, ktorým sa venujeme. Sú to predovšetkým tieto:
Moderný flat štýl je v rámci 2D animovaných videí našou vlajkovou loďou. Predstavte si to najlepšie, čo dnešný kreatívny a vizuálny priemysel ponúka, prepracované do najmenších detailov. S animáciami sa hráme dlhšie ako s vlastnými deťmi, voiceover ladíme do posledného zvuku a výsledok opakovane zlepšujeme. Ide o variant pre tých, ktorí v otázke kvality nepoznajú slovo „kompromis“.
Outline a izometria? Nezľaknite sa pojmov, sú skvelé!
Outline videá sú tak trochu z iného súdka. Využívame pri nich kombináciu liniek a tvarov. Tento typ videí sa hodí všade tam, kde je už preddefinovaná nejaká vizuálna identita – napríklad pri predstavení nového korporátneho dizajnu alebo pri tvorbe animovaného dizajn manuálu. Pýta si viac času stráveného nad animátorským tabletom, na druhej strane však nepotrebuje toľko sprievodných materiálov. Vďaka tomu patrí takéto reklamné video medzi zaujímavé voľby pre tých, ktorí chcú priniesť do svojich videí graficky modernejší štýl.
Izometrické videá patria medzi vizuálne zaujímavý a neopozeraný typ vizuálu, ktorý dokáže strhnúť pozornosť a udržať ju počas dlhšej doby. Vďaka flexibilite tohto typu grafiky sú vhodné napríklad pre explainer videá, ale uplatnia sa v podstate v každom segmente. Sú ideálne napríklad vtedy, keď potrebujete zákazníkovi vysvetliť nejaký proces, rozpovedať príbeh alebo ho jednoducho previesť výhodami produktu. Často sa využívajú najmä pri tzv. „case-studies“. Pri tomto type videa je animácia úplne zásadnou zložkou. Z pohľadu časovej a technickej náročnosti však stále patria medzi menej náročné alternatívy.
Individuálny štýl je tu pre tých, ktorí majú jasnú predstavu a hľadajú niekoho, kto ju dokáže uviesť do praxe, alebo pre tých, ktorí nemajú jasnú predstavu a segment ich podnikania je tak špecifický, že si pýta zaujímavé a v niektorých ohľadoch netypické spracovanie. Ak potrebujete takéto 2D animované reklamné video, najlepšie bude, ak sa nám ozvete s konkrétnymi požiadavkami a my pre vás pripravíme cenovú ponuku na mieru. Tento typ videí je náročnejší na výrobu, výsledok však vždy stojí za to.
Kreatívne promo video / produktové reklamné video
Krátke promo videá / produktové videá sú ideálne pre odprezentovanie značky či produktu, vďaka čomu sú ideálne pre eshopy a rôzne online platformy. Využívame pri nich jednoducho tvorené animácie alebo pracujeme s vizuálnymi materiálmi dodanými klientom. Cenovo ide o najdostupnejší variant.
Live action video
Live action videá sú reklamné videá so skutočnou kamerou, skutočným prostredím a skutočnými hercami. Patria medzi finančne a produkčne najnáročnejšie typy reklamného videa. Ak však dokážete postaviť zaujímavú príbehovú ideu a dotiahnuť jednotlivé scény do detailov, ich vplyv na zákazníkov môže byť pre vašu firmu naozaj prelomový.
Už zostáva iba vybrať si… ale ako?
Tak, ako nakupujete iné produkty. Pošlite nám svoje požiadavky a predstavy – my pre vás následne vypracujeme cenovú ponuku. Je to jednoduché, rýchle a nie je v tom žiadna veda. Najlepšie však urobíte, ak si s nami dohodnete telefonát – čím lepšie spoznáme vás a produkt, ktorý chcete prezentovať, tým lepšie vám budeme vedieť poradiť.
A dobrá rada je v tomto odbore naozaj nad zlato. 😉