Video marketing | 3. októbra 2019

Top 5 dôvodov, prečo využívať video marketing

S promo videami sa niekedy stretol snáď každý z nás. Kto by nepoznal otravný hlas zeleného mimozemšťana Alzáka? Nech sa nám páči alebo nie, ukotvil sa do pamäti ľudí a pomohol k vytvoreniu najväčšieho e-shopu v Česku. Stačilo k tomu natočiť kvalitné video a správne ho odpromovať. Tak vyzerá dobre zvládnutý video marketing.

 

zdroj: youtube

 

Video marketing má obrovskú silu a právom sa môže radiť medzi najvýznamnejšie kanály v marketingu. Niet sa čomu čudovať. Väčšinu informácií človek zaznamenáva zrakom, a ak nie ním, tak sluchom. Informácie sa nám tak uložia do pamäte oveľa starostlivejšie. To ale nie je zďaleka jediná výhoda video reklám. Poďme si vymenovať tých 5 najdôležitejších, kvôli ktorým by ste mali video marketing používať, ak to s podnikaním myslíte vážne.

 

1) Variabilita prezentácie

Nech je vaša myšlienka akákoľvek, so správnym videom ju dokážete svojim poslucháčom jednoducho podať. Oproti iným kanálom môžete využiť oveľa komplexnejšie dorozumievacie prostriedky, nie ste obmedzení len na text a jednoduché grafické znázornenie. Video vám ponúka štruktúrované odovzdávanie informácií v čase, s možnosťou hlbšie zasiahnuť emócie diváka, potenciálneho klienta. Môžete využiť názorné ukážky, symboly, vysvetlivky, herecky zahrané príklady, zvukové podtexty, hudbu, to všetko vám slúži ku správnemu vyjadreniu a odovzdaniu myšlienok divákovi.

Často sa stretnete s animovanými videami či explainer videami. Fantázii sa medze nekladú, možností je takmer neobmedzene. To dáva výhodu spoločnostiam, ktoré vedia byť originálne a vedia využiť videá na propagáciu svojho brandu či výrobku zaujímavou cestou. Vďaka tomu sa ľahšie odlíšia od konkurencie. Kvalita videí a nápad tu teda hrajú dôležitú rolu.

 

Explainer animované video

 

2) Najviac upútajú pozornosť

Ako už bolo povedané, obraz a zvuk sú ľudským mozgom vnímané zo všetkých zmyslov najsilnejšie. Video tak má neoddiskutovateľnú výhodu oproti iným typom reklamných formátov. Ak je na vyše niečím, nevšedné, zaujímavé, prebúdza v ľuďoch emócie, zvedavosť či ich len pobaví, je vysoká šanca,že si diváci zapamätajú informácie, ktoré im chcete predať. Keď k tomu uvážite možnosť zamerať sa na relevantné publikum a ponúknuť tak video naozaj len tým, ktorí majú záujem o váš produkt čislužbu, stáva sa promo video unikátnou marketingovou zbraňou.

Veľké spoločnosti a sprostredkovatelia ako Google a Facebook si to už dávno uvedomili, vďaka tomu firmám ponúka veľa možností propagácie. Máte tak unikátnu možnosť dať o sebe vedieť, video reklamy sú obľúbeným médiom nielen pre výkonnostný marketing, ale aj pre rozšírenie povedomia o značke a zviditeľnenie brandu.

 

Produktové video

 

3) Široká škála možností

Variabilita spoločne s možnosťami online marketingu nám otvárajú priestor pre originálne stratégie a komplexnejšie kampane. Môžeme napríklad využiť remarketing k naratívnej reklame a poskladať z videí mnoho dielny seriál, ktorý bude zákazníka sprevádzať až ku konverzii. Alebo len pripomínať, že opustil nákupný košík, ukázať mu názorne, čo sa stane, keď daný produkt či službu nevyužije.

S možnosťami zamerania na kľúčové slová, podľa demografických údajov, remarketingových publík, časových rozvrhov a ďalších špecifikácií si môžete navoliť presné podmienky pre zobrazenie vhodnej reklamy vhodnému užívateľovi. Videá sa väčšinou zobrazujú na Youtube či sociálnych sieťach, môžete sa s nimi stretnúť ale aj u iných partnerských sprostredkovateľoch. Kampane môžu dopĺňať vaše videá na webe a dávať zmysel celkovému významu vašej firmy.

 

4) Bezkonkurenčná cena/výkon

Klasická video reklama sa najčastejšie naceňuje cenou za tisíc zobrazení, aj keď sú tu aj iné spôsoby. Nech vyberiete akúkoľvek možnosť, zhliadnutie videa je oproti iným spôsobom online marketingu veľmi lacné. Nedopozerané videá do určitej dĺžky sú dokonca zadarmo, ľudia si tak mnohokrát prezerajú vaše reklamy, bez toho aby ste čokoľvek platili. Aj kvôli tomu je dobré začínať niektoré videá (napríklad produktové) základným oznámením. Firmy, ktoré sa zaoberajú tvorbou promo videí vám s profesionálnou koncepciou poradia. Oproti iným formátom sa väčšinou zameriava na širší okruh publík, cena teda môže byť nakoniec podobná, ale s oveľa väčším zásahom.

Za nízku cenu môže ako samotné nastavenie cien u grafických typov reklám (rovnako tak u bannerovej reklamy sú zobrazenie lacné), tak menšia konkurencia, pretože je stále menšie percento firiem, ktoré tento typ reklamy využíva (to je určite spôsobené obtiažnosťou vytvoriť kvalitné promo video).

 

Promo video

 

5) Reklamné systémy vás budú uprednostňovať

Ak stále váhate, možno vás o užitočnosti videí presvedčí holý fakt, že si ich obľúbili aj samotné systémy a dávajú im tak prednosť oproti iným reklamným formátom. Môžete tak na svoje video naraziť na vrchu vyhľadávačov pred konkurenčným inzerátom, alebo naň naraziť medzi obrázkami. Youtube reklama Googlu má niekoľko foriem, medzi ktorými si môžete vybrať tú pre vás najvhodnejšiu. Facebook oficiálne predpovedal, že bude do roku 2021 čisto v podobe videí a nebude v ňom už žiadny text. Ako to reálne bude nevieme, ale môžeme minimálne vytušiť, kam bude Facebook v budúcnosti smerovať a akú majú promo videá perspektívu.

Ak by sme mali nájsť nejakú výraznú nevýhodu vo video marketingu, bude to v zložitosti natočiť kvalitné video, ktoré je reprezentatívné, s nápadom a schopné zaujať. Na druhú stranu, ak sa do toho pustíte a video si zoženiete, môžete ho používať dlhší čas a získate ním viditeľnú výhodu oproti konkurencii. A ako štatistiky ukazujú, jednoznačne to stojí za to.

 

  Prihlásiť sa na odber noviniek

  [recaptcha]

  This form is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy a Terms of Service.

  Potrebujete poradiť?

  Cítite sa z toľkých možností ako na inej planéte?
  Nie ste si istí, čo je pre vás najvhodnejšie?
  Nadviažte s nami kontakt, radi vám poradíme.

  Súbory cookie a súkromie

  Súbory cookie používame na zabezpečenie toho, aby sme vám na našej webovej lokalite poskytli čo najlepší zážitok. Viac informácií nájdete v našom vyhlásení o ochrane osobných údajov.